WordPress

WordPress Yorum Onaylanınca Kullanıcıya Mail Göndermek

WordPress Yorum Onaylanınca Kullanıcıya Mail Göndermek

Merhaba değerli okurlar. Bugün sizlerle beraber WordPress’in eksik yönlerinden birisi olan yorum onaylanınca kullanıcıya bildirim göndermemesini nasıl çözebileceğimiz hakkında bilgi vereceğim.

Şimdi bu dediğin konu nedir? Derseniz. Arkadaşlar şimdi siz bir WordPress altyapılı bir siteye yorum yaptığınızda size kesinlikle bir bildirim gelmez. Sadece “yorumunuz yönetici tarafından onay bekliyor.” der ve sizde siteden çıkar unutursunuz.

Şimdi gelelim biz web site sahipleri bunun önüne nasıl geçebilir? Tabi ki “Comment approved” eklentisi sayesinde. Bu eklenti çok stabil ve doğru bir şekilde çalışıyor. Bu eklentiyi ben kendi sitemde de kullanıyorum. Kullanma sebebim ise bir kaç okurum tarafından söylenmesi sayesinde oldu.

Gelen şikayetler üzerine bir araştırma yaptım. Bana söylenen konu “biz yorum yapıyoruz fakat bize onaylandığı zaman bildirim gelmiyor” denildi. Bende hemen bir eklenti veya çözüm aradım sonunda buldum.

Eklenti ismi Comment approved’dir. Şimdi eklentiyi indirip kurulumu nasıl yapılıyor hemen anlatayım.

 

Nasıl indirebiliriz?

Buraya tıklayarak WordPress’in eklenti sayfasından indirebilirsiniz.

 

Kurulum

 1. Eklentiyi indirin
 2. Site yönetici alanına gelin ve eklentilere girin.
 3. Yeni ekle diyerek devam edin.
 4. Eklenti yüke butonuna tıklayın.
 5. Eklentiyi indirdiğiniz yerden .zip şeklindeki eklentiye tıklayın ve yükleyin.
 6. Yüklendikten sonra etkinleştirin.
 7. Ayarlar sekmesine gelin ve Comment approved ayarlarına girin.

 

Ayarlar

Ayarlar şu şekilde olacaktır;

 1. Tikler: İlk 2 adet tik işaretli olacaktır. İlk başta ki tik eklentinin çalıştırmaya veya durdurmaya yarıyor. İkinci tik ise yorum sayfasında bildirim almak ister misiniz? tikini işaretli olarak gelmesini sağlıyor. (Bunu işaretleyin ileri ayarlarımız da işimize yarayacak.)
 2. Subject: “[Defualt olarak kalsın.] Yorumunuz Onaylandı! ” değişecek yer sadece “Yorumunuz Onaylandı” Burası giden mail’in başlığı olacaktır.
 3. Message: Burası mailin içeriği olacaktır.  [name] yorum yapan kişinin ismi, [permalink] yorum yaptığı yazının adresidir. Ben bu şekilde kullanıyorum;Merhaba [name],Yorumun için teşekkürler! Onaylandım. Yorum yaptığınız yazıyı görüntülemek için aşağıdaki bağlantıya bakın.[permalink]
 4. Save diyerek kaydedebilirsiniz.

Şimdi gelelim önemli konuya ben bu eklentiyi kurduğum zaman tek sorunu yorum alanını bozmasıydı bende kendimce bir çözüm bularak css kullanarak sakladım. Ayarlar kısmında anlattığım defualt olarak tikin işaretli gelmesi bizim işimize yarayacak. Nasıl yarayacak? Sakladığımız da kullanıcı tiki mecbur işaretlemiş olacak ve her şeyi kökten çözmüş olacağız.

O dediğim alanı saklamak için şu adımları izleyin;

 1. Eklenti düzenleyiciden “comment-approved/classes/main.php” yolunu bulun  ve 352. satıra gelin.
 2. Tırnak içini aynen bu şekilde değiştirin.
  <div style="display:none;"><p class="comment-form-notify-me">
  <label>
  <input type="checkbox" %s name="comment-approved_notify-me" value="1" />
  %s
  </label>
  </p></div>
 3. Sonrasında kaydedin ve yorum alanını kontrol edin.

Not: Sitenizde SMTP ayarlarınızın tam olması gereklidir. Eğer bu konu hakkında bilginiz yok ise yakında yazacağım ayarları bekleyiniz.

Bu eklentinin amacı kesinlikle sitenize trafik çekmektir. Çünkü bir kullanıcı sitenize gelip yorum yaptığı zaman onay verdiğiniz zaman ona bir bildirim gitmediği için sitenize geri dönüş sağlamıyor. Ve bu da size zarar vermektedir.

Eğer faydalı bir yazı ise yorumlarınızı bekliyorum hem de eklentiyi denemiş olursunuz 🙂 Anlatacaklarım bu kadar kendinize iyi bakın Allah’a emanet olun.

Etiketler

İbrahim ŞEN

Asıl sanat ağaçtan sandalye yapmak değil, elma yapabilmektir.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Selamlar, güzel bir konuya değinmişsin. Acaba olay SMTP ayarlarında mı sadece?

  Bu arada Blogunu beğenerek takip etmeye başladım, yeni blog yazılarını sabırsızlıkla bekliyorum fakat yeni yazılarını takip etmek için abonelik formu göremedim?

 2. Merhaba sitenizi wmaracindaki imzanızdan şans eseri keşfettim ve gördümki keşfedilmemiş bir hazine gibi yazılarınız.Bböyle güzel bir blog’a google’da denk gelmemek çok üzücü umarım arama sonuçlarında en kısa sürede hak ettiğiniz konuma yükselirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ben robot değilim: *

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı