SEOWordPress

WordPress AMP Kullanımı

WordPress AMP Kullanımı

WordPress kullanan kişilerin genelde sorduğu sorulardan birisi AMP Eklentisi nasıl kullanılmalı’dır. Bende bugün sizlere elimden geldiğince AMP ile ilgili ayarlar ve kullanımını göstereceğim.AMP Nedir?

AMP’nin açılımı “Accelerated Mobil Pages’dir.” Türkçe anlamı ise “Hızlandırılmış mobil sayfalar” anlamına gelmektedir.

 

AMP Kullanım Amacı Nedir?

AMP kullanım amacı genel olarak haber ve benzeri sitelerde ki paylaşımları hızlanıdırlmış bir şekilde kullanıcıya Google tarafından sunulmasıdır.

 

AMP Kullanırsak ne olur? Kullanmasak ne olur?

AMP kullanmanız veya kullanmamız size kalmış bir durumdur fakat rekabetci site için bir adım önde olabilirsiniz ve Google açıklamasına göre “AMP kullanan siteler benim için bir adım öndedir” dedi.

 

AMP için en iyi eklenti hangisidir?

WordPress için en iyi AMP eklentisi WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar‘dir.” Çünkü diğer eklentilere göre hem daha güncel ve daha çok ayarı yapmanıza olanak sağlıyor.WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar kurulumu nasıl yapılır?

Öncelikle AMP yazdıktan sonra karşımıza şu şekilde gelen;

WordPress AMP Kurulumu, WordPress AMP Kullanımı, wordpress, AMP

şekilde gelen eklentiyi hemen yükle diyoruz ve biraz bekledikten sonra kuruluyor.

 

AMP Kullanımı

Gelelim AMP kullanımına kurulumu yaptıktan sonra karşımıza bir sürü ayar veriyor ve kendinize göre bu ayarları değiştirin.

 

AMP Kurulumu yaptım test edebilirim?

AMP kurulumu yaptıktan sonra test “siteismi.com/yazi-isim/amp” şeklinde girdikten sonra test edebilirsiniz.

 

AMP kurulumundan sonra Google search console üzerinden ne yapılmalı?

AMP kurulumundan sonra Google search console girip öncelikle Google gibi getir dedikten sonra botların görmesini sağlayınız ve sonrasında Google‘nin indexlemesini bekleyiniz.

 

AMP Kullanımı zararı var mıdır?

AMP kullanımını kesinlikle zararı yoktur tam tersine çok faydası vardır hem seo açısından hem de Google açısından.Evet size AMP bu şekilde kurulumunu, zararını, kurulumundan sonra yapılması gerekenleri tüm soruları cevapladım eğer sizinde AMP ile ilgili aklınızda bir soru veya sorun varsa bana yorum olarak veya iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

NOT: AMP ben gibi kişisel blogların kullanılması bana göre saçma eğer sitenizin kategorisi haber, teknoloji vb. bir kategorideyse kesinlikle kullanmanızı öneriyorum.

Etiketler

İbrahim ŞEN

Asıl sanat ağaçtan sandalye yapmak değil, elma yapabilmektir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hocam amp için ggg yapın demişsiniz. Acaba bütün sayfaları teker teker ggg mi yapacağız yoksa anasayfayı yapsak google search console den gözükse yeterli olur mu?

    ggg= Google Gibi Getir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ben robot değilim: *

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı